خواندنی های گردشگری ایران

بازار های ایران

بازارهای ایران

بازار ها در ایران از زمان امپراتوری ساسانی (224-651 میلادی) به شکل فعلی خود وجود داشته اند. اما مکان هایی که برای تجارت طراحی شده اند از مدت ها قبل در داخل ایران وجود داشته اند. بازار های ایران مانند بسیاری از کشورهای اسلامی منطقه ، بخشهای مهمی در هر شهری است که معمولاً نزدیک مسجد جامع واقع شده است. بازار ها در ایران بسیار بیشتر از یک مکان تجارت است. آنها یک نهاد اجتماعی هستند که در آن وقایع مهمی اتفاق می افتد ، جایی که تاریخ ساخته می شود و جایی که مردم همه طبقات اجتماعی در کنار هم قرار می گیرند.

 بازار پنجشنبه میناب ، استان هرمزگان

میناب یک شهر کوچک است که کمتر از 1:30 ساعت از بندرعباس فاصله دارد. این بازارآجری سنتی دارای یک بازار پنجشنبه است. رنگارنگ ترین بازار در ایران است که تحت سلطه برخی از زنان badass است. که تعجب کننده است زنان محلی چنین نقش مهمی در تجارت منطقه داشته باشند. جالبتر اینکه همه آنها تجارت لباس های سنتی خود را انجام می دهند.

برای بازدید از بازار، مطمئناً نیمی از روز نیاز دارید. میناب از بندرعباس به راحتی قابل دسترسی است و اگر به دنبال یک تجربه بی نظیر هستید ، این بازدید را به شدت توصیه می کنم.

 بازار پنجشنبه میناب ، استان هرمزگان

بازار تبریز

تبریز از بهترین نمونه بازارهای اسلامی در ایران است. این بزرگترین بازاربام در جهان است که برای تیمچه مظفریه که در آن پیچیده ترین فرش ها فروخته می شود مشهور است. بازارتبریز بزرگترین بازارایران است و به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می شود. به غیر از خرید عالی ، تعداد زیادی رستوران و مسجد محلی در بازار وجود دارد.

بازار تبریز

بازارتجریش ، تهران

بازارتجریش در چند سال گذشته مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. اما هنوز هم ، بسیاری از آنها به جای بازدید بازاربزرگ ترجیح می دهند. در حالی که قطعاً تجریش به اندازه بازاربزرگ تهران بزرگ نیست ، اما تجربه ای بی نظیر را ارائه می دهد. مهمترین بخش از بازارتجریش به غذا اختصاص دارد. و برخلاف بسیاری از بازارهای ایران ، نه تنها ادویه جات ترشی جات و آجیل بلکه انواع کاملی از مواد تازه را ارائه می دهد.

تنوع میوه و سبزیجات در اینجا حتی برای افراد محلی تعجب آور است. از عجیب ترین میوه های گرمسیری گرفته تا گیاهان خاص وحشی ، همه چیز را در اینجا خواهید یافت. هر روز از هفته باز است اما قبل از نوروز ، سال نو پارس بسیار شلوغ می شود .

بازار همچنین نمایش های مذهبی و مراسم ویژه ای را در ماه محرم برگزار می کند .

بازار تجریش ، تهران

قیصریه اصفهان

وقتی صحبت از بازاراصفهان است ، خیلی ها به بازار اطراف میدان نقش جهان فکر می کنند . اما بازاراصلی اصفهان در واقع قیصریه می باشد که ورودی اصلی آن در میدان امام است. اگر می خواهید از مغازه های سوغاتی توریستی بازدید کنید و قیمت بهتری کسب کنید ، قدم زدن در بازار قیصریه اصفهان ضروری است.

توصیه من این است که خودتان را از کتابهای راهنمای و نقشه ها رها کنید و بگذارید در بازار گم شوید.

قیصریه اصفهان

بازار جمعه تهران

اگر به دنبال شکار گنج هستید ، جویای مکان عتیقه فروشی ها و مراقبت وحمایت از خلاقیت های محلی باشید ، بازارجمعه تهران مکان مناسبی برای صبح جمعه است. بازار از 8 صبح تا 3 عصر باز می شود. در اصل این یک پارکینگ 5 طبقه بزرگ است که با فروشندگان محلی همراه است. هر کس می تواند غرفه ای را در بازارجم با قیمت نسبتاً ارزان دریافت کند. این مکان عالی برای طراحان جوان است که کارهای خود را به نمایش بگذارند. همچنین مکان بسیار خوبی برای یافتن عتیقه های ایرانی با قیمت ارزان تر است. معامله در اینجا با سرعت انجام می شود و قیمت ها از سایر نقاط ارزان تر است.

اگر خوش شانس باشید که جمعه در تهران باشید ، صبح زود به اینجا بروید زیرا ممکن است که خیلی شلوغ شود.

بازار جمعه تهران

بازار دروازه کازرون شیراز

دروازه کازرون کمتر برای گردشگران خارجی شناخته شده است. این اولین بازاردر شیراز است که به غذای تازه اختصاص داده شده است و در آنجا بسیاری از افراد محلی میوه و سبزیجات خود را خریداری می کنند. بازاردروازه کازرون جذابیتی از دنیای قدیمی است. شما به راحتی می توانید شاهد باشید که نگهبانان مغازه ها چندین دهه است که در مغازه هایشان تعلق دارند ، آنها مشتری های عادی خود را می شناسند و این تعامل اجتماعی آشنا است که از یک بازار قدیمی انتظار دارید.

بازار دروازه کازرون شیراز

همچنین یک مسجد زیبا و کوچک در انتهای بازار واقع شده است که بسیاری از فروشنده ها را در هنگام نماز می بینید. از سبزیجات و میوه های تازه ، گرفته تا آجیل ، چای و نان در بازار یافت می شود. همچنین یک بازار ماهی شگفت انگیز درست در کنار آن واقع شده است.

بازار طلای یزد

بازارطلای یزد بخش کوچکی از بازارمعروف خان در این شهر و یک مکان مورد علاقه در بین زنان محلی است. طلا در یزد با ارزش و دست ساز است. توجه داشته باشید که رنگ آن نیز بیشتر به رنگ زرد مایل است و ممکن است مورد نظر همه نباشد. اما اگر قصد خرید تکه جواهرات دستباف را دارید ، فروشگاه طلای خیراللهی قدیمی ترین فروشگاه بازاربا شهرت بسیار خوبی است.

بازار طلای یزد

بازار ماهی بندرعباس

اگر از جزیره قشم یا هرمز در بندرعباس بازدید می کنید ، توقف در بازارمحلی ماهی ضروری است. انواع ماهی و موجودات دریایی وجود دارد که می توانید در اینجا پیدا کنید. همچنین تعدادی از زنان خارج از بازار وجود دارند که مایل به تهیه ماهی برای شما با قیمت مناسب هستند.

بازار ماهی بندرعباس

بازار رشت

رشت مقصد غذا های خوشمزه در ایران است. جای تعجبی نیست که بازارآن احتمالاً در بین خوشمزه ترین بازارهای مواد غذایی ایران قرار دارد. از غذاهای دریایی گرفته تا چای و سبزیجات تازه همه چیز وجود دارد اما فوق العاده تر از آن قسمت مجموعه طولانی ترشی و زیتون است.

بازار رشت

بازار گنج علی خان ، کرمان

بازارگنجعلی خان در کرمان بخشی از مجموعه بزرگ گنجعلیخان است که شامل مسجدی چشمگیر ، مرغوب ترین حرم ها ، مدرسه ، کاروانسرا و بازار است. بخش مس بازارفوق العاده است، اما چیزهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید به دنبال آن باشید. در حالی که در بازارسرگردان هستید ، به کارهای گچ کاری پیچیده توجه کنید و مراقب مانکن ها باشید.

بازار گنج علی خان ، کرمان

مقبره های مشهور جهان

بازارفرش تهران

بازاربزرگ تهران بسیاری از اصالت های خود را در طول سال ها از دست داده است و بیشتر تحت سلطه محصولات چینی است. بخش فرش بازار داستان دیگری است. یک بخش از بازار وجود دارد که به انواع فرش اختصاص داده شده است. از فرشهای ظریف ابریشمی تبریز و قم گرفته تا فرشهای پشمی که توسط عشایر ایرانی ساخته شده اند. توجه داشته باشید که برخی از فروشندگان ممکن است شما را در اطراف خود دنبال کنند و اصرار دارند از مغازه خود بازدید کنند.

بازار تهران

بازاروکیل شیراز

بازاروکیل در شیراز جزو زیباترین بازارهای ایران است. از نقره گرفته تا عتیقه ، فرش و صنایع دستی را می توان در اینجا یافت. بازار خیلی بزرگی نیست و شما به راحتی در طی چند ساعت بدون گم شدن از آن بازدید می کنید. حتماً در یکی از معدود کافه های بازاربستنی زعفرانی امتحان کنید.

امیدوارم شما بتوانید در سفر خود به ایران از تعدادی از این بازارهای ایران دیدن کنید. فقط بخاطر داشته باشید که بیشتر بازارهای ذکر شده به غیر از تجریش ، بازار جمعه ، بازار میناب جمعه ها و حتی بعدازظهرهای پنجشنبه بسته می شود.

بازار وکیل شیراز

منبع : /bazaars-in-iran/

یونس

سلام یونس پرواز هستم ادمین مجله گردشگری معین درباری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا